تاریخچه نشریه

اولین شماره نشریه در پاییز 1382 با عنوان جغرافیا و توسعه ناحیه‌ای ضمیمه نشریه دانشکده ادبیات و علوم انسانی (علمی - پژوهشی) منتشر گردید. دومین شماره با عنوان نشریه دانشکده ادبیات و علوم انسانی ،ویژه جغرافیا و توسعه ناحیه‌ای (علمی و پژوهشی) در بهار و تابستان 1383 منتشر شده است. این نشریه از شماره 4 که ضمیمه نشریه دانشکده ادبیات و علوم انسانی بود، از آن جدا گردیده و به‌صورت کاملاً مستقل منتشر گردید و از شماره 5 به بعد علمی - پژوهشی می باشد.

سیاستهای حفظ دیجیتال مقالات

آرشیو وب سایت نشریه

تمام محتوای الکترونیکی (وب‌سایت، مقالات و ...) به دو روش آرشیو می‌شوند: نسخه پی‌دی‌اف تمام مقالات در وب‌سایت نشریه به‌صورت آنلاین و در دسترس خوانندگان است. در حالی‌که یک کپی از همان محتوا در سرور دیگری به‌عنوان پشتیبان نگهداری می‌شود. درصورت بروز مشکل در وب‌سایت نشریه و از بین رفتن اطلاعات مقالات، هریک از مقالات در فاصله زمانی کمتر از 36-24 ساعت مجددا از سرور پشتیبان، به‌صورت آنلاین در وب‌سایت نشریه منتشر خواهد شد.

همه شماره‌های منتشرشده در پایگاه های زیر ‌نیز آرشیو می‌شود و درصورت از کار افتادن وب سایت نشریه، مقالات از طریق آنها در دسترس خواهند بود:

 

پایگاه‌های نمایه‌کننده

اطلاعات اصلی همراه با چکیده مقالات و نسخه پی دی اف تمام مقالات منتشر شده در نشریه جغرافیا و توسعه ناحیه‌ای و نیز سامانه نشریات علمی ایران، آرشیو می‌شود. لیست پایگاه‌ها در بخش "بانک‌ها و نمایه نامه‌ها" قابل مشاهده است.

بایگانی شخصی

کلیه نویسندگان می‌توانند مقالات خود را بلافاصله پس از انتشار در وب سایت نشریه، در سیستم شخصی یا وب سایت مؤسسه خود آرشیو کنند.

سیاست دسترسی آزاد:

نشریه « جغرافیا و توسعه ناحیه‌ای» به صاحب امتیازی دانشگاه فردوسی مشهد؛ به‌طور کامل الزامات انتشار دسترسی آزاد را طبق «Creative Commons Attribution 4.0 International License (CC BY 4.0)» رعایت می‌کند.

نشریه جغرافیا و توسعه ناحیه ای یک نشریه با دسترسی آزاد است به این معنی که تمام محتوای آن به‌صورت رایگان و بدون هزینه برای کاربران در دسترس است. کاربران مجاز به خواندن، دانلود، کپی، توزیع، چاپ، جستجو یا پیوند به متون کامل مقالات هستند، یا می‌توانند از آن‌ها برای هر هدف قانونی دیگری بدون درخواست اجازه قبلی از ناشر یا نویسنده استفاده کنند.

این نشریه دسترسی آزاد فوری به محتوای خود را بر اساس این اصل فراهم می‌کند که در دسترس قراردادن تحقیقات به‌صورت رایگان برای عموم، از تبادل جهانی بیشتر دانش پشتیبانی می‌کند.

 سیاست کپی رایت

نویسندگان مالکیت حق چاپ را برای محتوای خود حفظ می‎کنند، امّا به هر کسی اجازه می‎دهند محتوای خود را بارگیری، استفاده مجدد، چاپ مجدد، اصلاح، توزیع و / یا کپی کند، به شرط اینکه نویسندگان اصلی و منبع به درستی ذکر شده باشند.

مجوز

نشریه جغرافیا و توسعه ناحیه ای تحت مجوز دسترسی آزاد «Creative Commons Attribution 4.0 International License (CC BY 4.0)» است.

سیستم مشابهت یاب

نشریه جغرافیا و توسعه ناحیه ای به‌منظور جلوگیری از سرقت علمی، متن‌های فارسی را با استفاده از سامانه مشابه‌یاب متون علمی همیاب و متن‌های لاتین (چکیده مبسوط انگلیسی مقالات فارسی) را با استفاده از سامانه iThenticate مشابهت‌یابی می‌کند. همه مقالات قبل از ارسال به داوری مشابهت‌یابی می‌شوند و چنانچه درصد تشابه بیشتر از 20 درصد باشد، مقاله از روند بررسی خارج خواهد شد.

بیانیه محرمانگی

نام‌ها و آدرس‌ ایمیل‌های وارد شده در سایت نشریه، منحصراً برای اهداف نشریه استفاده می‌شود و برای قسمت‌های دیگر قابل دسترسی نیست و در دسترس هیچ شخص و یا سازمان دیگری قرار نخواهد گرفت.

محل درآمد نشریه

دانشگاه فردوسی مشهد به‌عنوان ناشر، با پرداخت بودجه تعریف‌شده برای هر شماره چاپ شده از نشریه (باتوجه به رتبه نشریه در ارزیابی سالانه‌ای که در پرتال نشریات علمی وزارت علوم و تحقیقات و فناوری اعلام می‌شود)، هزینه‌های مربوطه شامل راه‌اندازی و نگهداری زیرساخت نشریه، فرآیند بررسی، داوری، ویراستاری، صفحه‌آرایی و حفظ آرشیو مقالات، را تامین می‌کند.

منبع مالی دیگر این نشریه هزینه دریافتی از نویسندگانی است که مقالات آن‌ها برای چاپ در نشریه پذیرفته شده است. این منبع درآمد هیچ‌گونه تاثیری در تصمیم اعضای هیات تحریریه ندارد.

تبلیغات

این نشریه هیچ‌گونه تبلیغاتی را نمی‌پذیرد.

بازاریابی مستقیم

هیچ فعالیت بازاریابی مستقیم در این نشریه وجود ندارد.

  هزینۀ چاپ مقاله:  هزینۀ چاپ نهایی مقاله 3500000 ریال می‌باشد که پس از پذیرش مقاله برای چاپ اخذ می‌شود.

نهاد مشورتی

اعضای هیات تحریریه این نشریه از افراد شاخص در زمینه حوزه‌های موضوعی مندرج در حوزه و تخصص نشریه هستند.

  • مشخصات کامل و وابستگی سازمانی اعضای هیات تحریریه در وب‌سایت نشریه درج شده است.
  • لیست و مشخصات اعضا به‌روز می‌باشد.
  • این نشریه با همکاری ناشر، به‌صورت دوره‌ای، اعضای هیات تحریریه خود را بررسی می‌کند تا مناسب و مرتبط باشند.